Gjithçka në lidhje me përfitimet e arrave për fuqinë

arre për potencë

Shpesh meshkujt marrin disa hapa për të trajtuar mosfunksionimin erektil vetëm kur është tepër vonë. A nuk është më mirë të bëni sa më herët parandalimin, që të mos torturoni më vonë veten, partnerin tuaj, të shpenzoni para për andrologë të mirë, apo edhe të mos shkoni nën thikën e kirurgut? Ekziston një mënyrë më e lehtë - parandalimi i impotencës. Një nga metodat është përdorimi i arrave për potencë. Doli se ky është pothuajse produkti i parë i rëndësishëm për çdo mashkull.

Cilat arra janë saktësisht të mira për fuqinë?

A mund të përmendni të paktën dy lloje arrash? Shumica e njerëzve do të mendojnë për arrat ose lajthitë, të cilat janë më të njohurat. Megjithatë, produkti që përfiton potencë përfaqësohet nga një larmi shumë më e madhe. Ka të paktën 10 përgjigje për pyetjen se cilat arra rrisin fuqinë.

arre

arra për potencë

Nga të gjitha llojet, arra është më e dobishme për fuqinë. Rastësisht, është më e lehtë për t'u gjetur. Në rajonet jugore, pemët rriten mjaft mirë - mund t'i rritni në oborr, si lajthitë. Nëse kjo nuk është e mundur, gjithmonë mund të blini.

Burrat mbipeshë duhet të përdorin arra me kujdes, pasi 100 g kokrra përmbajnë rreth 650 kcal. Rreth 16% e kalorive vijnë nga proteinat bimore, 10% e tjera i jepet karbohidrateve komplekse, fibrave. Arrat përmbajnë beta-karoten, vitamina E, C, grupi B. Nga mineralet u vunë re veçanërisht zinku, kalciumi, magnezi, kaliumi dhe hekuri.

braziliane

arra braziliane për djersitje

Arra braziliane më e madhe në botë, me madhësinë e një portokalli të vogël, përmban 659 kcal për 100 g produkt, pothuajse 70% yndyrë, 15% proteina, mezi 5% karbohidrate. Përfitimet për potencë janë për shkak të përmbajtjes së vitaminës E, fitoncideve, selenit. Këto substanca stimulojnë prodhimin natyral të testosteronit, përmirësojnë fuqinë, shtypin orgazmën e parakohshme.

Australian

Arrë australiane me djersë

Arrat e vogla australiane përmbajnë vajra esencialë, acid nikotinik, vitamina B6 dhe yndyrna të shëndetshme, të cilat përbëjnë deri në 60% të të gjitha substancave. Përmbajtja e kalorive tejkalon 700 kcal për 100 g, kështu që burrat me tendencë për të qenë mbipeshë duhet të përdorin arrat me kujdes. Përveç përmirësimit të fuqisë, arra ndihmon kundër depresionit dhe një sërë sëmundjesh kardiovaskulare.

Arra shqeme

arra shqeme për potencë

Ka rreth 650 kcal për 100 g shqeme. Arrat janë të pasura me proteina - ato përbëjnë rreth 26% të kalorive, acidet yndyrore zënë 54%, karbohidratet janë vetëm 13%. Shqema përmban provitaminë A, vitamina C, E, grupi B, të cilat janë përgjegjëse për ruajtjen e funksionimit normal të sistemit riprodhues mashkullor, duke përmirësuar fuqinë. Norma ditore nuk është më shumë se 30 g.

Pekani

pekan për fuqinë

Një nga arrat me kalori më të lartë në 100 g prej të cilave ka pothuajse 700 kcal. Ka një amëz të ëmbël, është i afërm i arrës, por nga Amerika e Veriut. Përqendrimi i yndyrave të shëndetshme arrin 72%, karbohidratet janë në minimum - jo më shumë se 5%, dhe gjithashtu ka pak proteina - 10%. Pekanët janë të pasur me vitamina B, provitaminë A dhe gjithashtu përmbajnë argininë.

Lajthia

lajthia për potencë

Nga pamja e jashtme, lajthitë duket se janë më pak kalorike në krahasim me arrat e tjera, por nuk është kështu. 100 g të produktit përmban 679 kcal. 25% vjen nga proteina bimore, 15% karbohidrate dhe rreth 60% yndyra. Lajthitë janë të pasura me vitamina E, D, K, C dhe grupit B, si dhe me provitaminë A. Ka shumë selen, nikel, zink, krom, të cilat të gjitha rrisin fuqinë. Marrja ditore - deri në 50 g.

Kedri

arra pishe për potencë

Arrat e pishës janë të larta në kalori (rreth 670 kcal për 100 g), përmbajnë 68% acide yndyrore të pangopura të dobishme për trupin, 14% karbohidrate, një sasi e ngjashme e proteinave bimore. Një grup vitaminash përfaqësohet nga grupi B, vitaminat K, C, E, provitamina A. Të gjitha janë të përfshira në sintezën e testosteronit, kështu që përfitimet e tyre për shëndetin e meshkujve janë thjesht të pamohueshme.

fëstëkë

fëstëkë për potencë

Ato dallohen nga një përmbajtje e lartë e argininës - aminoacide të përfshira në sintezën e oksidit nitrik. Kjo substancë zgjeron enët e gjakut gjatë zgjimit seksual, gjë që stimulon potencën. 100 g fëstëkë përmban 560 kcal, 20% proteina, 45% acide yndyrore, rreth 28% karbohidrate. Një grup i plotë i vitaminave për fuqinë është në dispozicion, si në lajthitë. Norma për një ditë është 30 g.

Bajame

bajame për potencë

Ashtu si fëstëkët, edhe bajamet përmbajnë argininë. Ka 579 kcal për 100 g, për sa i përket sasisë së proteinave, ky është një nga kampionët midis të gjitha specieve - më shumë se 30%. Acidet yndyrore janë gjithashtu të mjaftueshme - 60%. Praktikisht nuk ka karbohidrate, rreth 10%, pothuajse të gjitha janë fibra. Ka vitamina E, C, grupi B, si dhe një grup elementësh mikro dhe makro të dobishëm për fuqinë. Norma ditore është 50 g.

Muskat

arrëmyshk për potencë

Një afrodiziak natyral efektiv, i konsideruar nga shumë njerëz si erëza për shkak të shijes djegëse, pikante të kombinuar me një aromë të veçantë. Përmbajtja e kalorive është një nga më të ulëtat - vetëm 525 kcal për 100 g produkt. Nga këto, 35% janë acide yndyrore, 10% janë vajra esencialë, 25% e tjera i ndahen karbohidrateve, dhe pjesa tjetër ndahet mes tyre nga fibra, proteina bimore.

Si të rrisim përfitimet e arrave?

Në vetvete, arrat për fuqinë tek burrat janë efektive, por përfitimet e tyre mund të ngrihen në një nivel më të lartë nëse hahen jo vetëm ashtu, por si pjesë e pjatave të veçanta. Mos kini frikë - është e lehtë për t'u gatuar.

Receta me arrëmyshk

Më e mira nga të gjitha, përbërësi përthithet në një formë të grirë, por është më mirë të refuzoni të blini një përzierje të gatshme, në vend të kësaj, bluajeni vetë. Pluhuri mund të përdoret në receta të tilla për fuqinë:

 • Ngrohni një gotë qumësht pak mbi temperaturën e dhomës, më pas shtoni 1/4 e pluhurit të arrëmyshkut në të. Përziejeni mirë, përdorni përzierjen para gjumit për të përmirësuar fuqinë.
 • Përzieni gjysmë luge çaji xhenxhefil, të njëjtën sasi pluhuri arrëmyshk. Përziejeni përzierjen në 250 ml kefir. Ndani në dy pjesë, pijeni njërën në mëngjes, të dytën para gjumit.
 • Grini dy arra, shtoni pluhurin që rezulton në 500 ml ujë. Lëreni këtë tretësirë të vlojë dhe më pas lëreni të ftohet për 60 minuta. E pini gjatë ditës.

Recetat me arrëmyshk funksionojnë më mirë para gjumit pasi mund të ndihmojnë me pagjumësinë. Përdorimi i rregullt përmirëson ndjeshëm fuqinë, vepron si një parandalim i mosfunksionimit.

Receta me arra

Ashtu si në rastin e arrëmyshkut, edhe arrat performojnë më mirë në formë të grimcuar ose të grimcuar për shkak të tretshmërisë më të mirë brenda zorrëve. Receta të dobishme për potencë:

 • Grini 100 gr kokrra arre në blender dhe hidhni tre lugë mjaltë. Është më mirë të përdorni jasemini, por nëse kjo nuk është e disponueshme, çdo, hikërror ose me lule, do të funksionojë. Masën e përfunduar e spërkasim me lëng limoni dhe më pas e konsumojmë.
 • Në një grusht hidhni 15 kokrra arre, 50 gr rrënjë xhenxhefili të qëruar paraprakisht. I vendosim të gjitha në një blender ose në një mulli mishi, i presim mirë. Shtrydhni lëngun e limonit në këtë përzierje, më pas derdhni mjaltë të lëngshëm. Llokoçis, hani - është një ëmbëlsirë e shijshme.
 • Vendosni 5-7 kokrra arre në një tas blender, shtoni një banane me një gotë kos natyral. Filloni të përzieni, prisni derisa përmbajtja e tasit të kthehet në një përzierje homogjene. Hidheni në një gotë, konsumojeni menjëherë, mundësisht pasi të ngrihet.

Në kombinim me mjaltin, jo vetëm arrat janë të dobishme, por çdo tjetër. Produkti i ëmbël në vetvete ka një efekt pozitiv në fuqinë, falë të cilit ai plotëson mirë vetitë e arrave.

Tinkturat e alkoolit

Tinkturat e alkoolit të bëra në bazë të bimëve medicinale janë krijuar prej kohësh. Megjithatë, në mënyrë të ngjashme, ju mund të bëni ilaçe me arra që kanë efektin e dëshiruar në fuqinë mashkullore. Ka shumë receta të ndryshme, por jo aq shumë të provuara:

 • Pas seancës tjetër të ngrënies së arrave, mblidhni 30 ndarje prej tyre, derdhni në një kavanoz qelqi. Hidhni 100 ml vodka të zakonshme në të, mbylleni fort, lëreni në një vend të errët për 7 ditë. Kur të vijë koha, pini 20-40 pika para darkës.
 • Përzieni 150 g xhenxhefil të grirë, të njëjtën sasi pluhuri arrëmyshk, më pas shtoni 500 g fara anise në këtë përzierje. Hidhni të gjitha këto me 800 ml alkool, lëreni për një javë të injektohet. Kur të jetë gati, pini ilaçin tri herë në ditë, 50 ml.
 • Hidhni 3 litra vodka në një enë, hidhni 200 g arra pishe mu në lëvozhgë. Vendoseni këtë zgjidhje në një vend të errët të ftohtë, lëreni të piqet për 30 ditë. Sapo tinktura të jetë gati, kullojeni, pini një kurs javor në mbrëmje, 50 g secila.

Tinkturat janë të mira, por mos harroni se nuk duhet të abuzoni me alkoolin, veçanërisht kur ka probleme me potencën. Përdorni këto receta me kujdes, mos harroni kurrë masën.

Përzierje të shëndetshme të arrave

Arrat për potencë mund të konsumohen jo vetëm ashtu, por të përziera me njëra-tjetrën. Është edhe më mirë, sepse çdo formë përmban përbërës të caktuar që mungojnë në të tjerët, ose ka pak prej tyre. Kjo pengesë duhet të eliminohet duke përzier 4-5 lloje të ndryshme arrash dhe duke hedhur kos. Për t'i dhënë përzierjes më shumë përfitime, shtoni 4-5 feta xhenxhefil, disa pika lëng limoni.

Mund të improvizoni duke krijuar kombinimet tuaja interesante dhe të shijshme të arrave si me njëri-tjetrin ashtu edhe me produkte të tjera. Në këtë rast, ju mund t'i dorëzoheni plotësisht imagjinatës tuaj.

Cilat janë nuancat që duhen kuptuar?

Është e rëndësishme të dini se cilat arra janë të mira për burrat për fuqinë, por ai që kupton se si ta përdorë siç duhet këtë produkt nuk ka më pak fuqi. Nuk duket asgjë e komplikuar - e merrni dhe e hani, por edhe në këtë rast ka disa nuanca. Konsideroni ato për të marrë efektin e pritur:

 1. arrat janë një produkt me kalori të lartë, ndaj konsumoni jo më shumë se 35-50 gram gjatë ditës;
 2. nëse është e mundur, alternoni llojet e arrave për të marrë një spektër të lëndëve ushqyese;
 3. një dozë e vetme nuk do të japë fuqinë e hekurit, duhet të përdoret rregullisht;
 4. para përdorimit, sigurohuni që të mos keni një reaksion alergjik ndaj produktit;
 5. kushtojini vëmendje datës së skadencës - zakonisht nuk i kalon 6-12 muaj.

Për të shmangur një çekuilibër të aminoacideve, mos i përzieni arrat me pasta, shtoni ato në pjatat me drithëra ose muesli. Nëse ngrënia është kaq e mërzitshme, përdorni recetat e mësipërme ose shtoni në qumësht të thartë, gjellë me mish ose ëmbëlsira. Në këtë mënyrë do të përfitoni shumë më tepër.

Çfarë tjetër ka për fuqinë?

produkte të dobishme për fuqinë

Për fuqinë mashkullore, arrat nuk janë i vetmi produkt që stimulon ereksionin. Ka ushqime të tjera, përdorimi i të cilave do të jetë parandalimi i impotencës mashkullore:

 • peshk me vaj. Salmoni, harenga, trofta dhe toni janë veçanërisht të dobishme për fuqinë. Peshku është i rëndësishëm për zemrën, enët e gjakut, përbërësit e përfshirë në përbërje ndalojnë proceset inflamatore.
 • Qumështore. Ato përmbajnë proteina, vitamina, minerale që janë të përfshira në prodhimin e testosteronit të tyre. Proteina në vetvete është e rëndësishme për çdo mashkull.
 • shegë. Farat e frutave janë një stimulues natyral i fuqisë. Përveç vetive afrodiziake, është i dobishëm në atë që mbron gjëndrën e prostatës dhe parandalon rrezikun e kancerit.
 • Bollgur. Qull i tërshërës në mëngjes do të ngopë trupin me një galaktikë të tërë substancash të dobishme. Këto janë proteina bimore, selen, vitaminë B1, mangan, fibra, triptofan.
 • Domate. Perimet e përgatitura me to janë burim i likopenit, një antioksidant që ndikon pozitivisht në përqendrimin e spermës në farë.
 • Bananet. Ato përmbajnë shumë kalium dhe magnez, të cilët janë përgjegjës për rregullimin e funksionimit të sistemit nervor. Bananet përmbajnë gjithashtu shumë vitaminë B6, e cila forcon sistemin imunitar.

Për më tepër, ia vlen të pasuroni dietën me zarzavate me gjethe, spinaq, perime të kuqe dhe të verdha, si dhe me erëza si kanellë, xhenxhefil dhe speca djegës. Kushtojini vëmendje të veçantë produkteve me zink - substanca stimulon prodhimin natyral të testosteronit.

Pavarësisht moshës dhe suksesit me femrat, rishikoni dietën tuaj. Përjashtoni prej tij ushqimet e yndyrshme, të skuqura dhe të shpejta me karbohidrate. Zëvendësoni atë me produkte nga lista e mësipërme dhe mos harroni për arrat. Mos harroni se parandalimi është gjëja më e mirë që mund të bëni për shëndetin tuaj. Njohja se cilat arra janë më të mirat për fuqinë mund t'i bëjë vetes një favor të madh.