TOP 10 produktet e shëndetit për burra

produktet e fuqisë

Pyetja "si të rritet potenca" çdo mashkull ia bën vetes. Ne paraqesim në vëmendjen tuaj një listë të produkteve që do të ndihmojnë në forcimin e fuqisë mashkullore.

Produkte për rritjen e fuqisë mashkullore

  • Arra pishe.Arrat e pishës janë një burim i shkëlqyer i zinkut, një element gjurmë thelbësor për meshkujt. Më shumë se gjysma e të gjithë zinkut në trupin e një mashkulli është në testikuj. Zinku është i përfshirë në sintezën e testosteronit të hormonit mashkullor, zinku përmirëson spermatogjenezën. Për më tepër, zinku pengon zhvillimin e adenomës së prostatës. Megjithatë, gjatë ejakulimit, një mashkull humbet një pjesë të konsiderueshme të zinkut, i cili, pa rimbushje adekuate, mund të çojë në mungesën e tij. Pra, me mungesë të këtij elementi gjurmë, aktiviteti seksual vuan, epshi dhe ereksioni shqetësohen.
  • goca deti.Gjithashtu një burim i shkëlqyer i zinkut. Unë tërheq vëmendjen tuaj për faktin se gocat më të freskëta të detit janë më të dobishmet. Po, nuk sugjeroj t'i përfshini ato në dietën tuaj të përditshme, por ndonjëherë mund t'i provoni, pasi parimi i diversitetit në shportën ushqimore mbetet i pandryshuar.
  • Avokado.Këto fruta janë të pasura me acide yndyrore esenciale: të pangopura dhe të pangopura. Këto acide yndyrore janë të përfshira në sintezën e testosteronit të hormonit seksual mashkullor. Përveç kësaj, acidet yndyrore janë të nevojshme për çdo qelizë të trupit tonë.
  • Thjerrëzat.Thjerrëzat nuk janë vetëm burim i karbohidrateve të ngadalta që sigurojnë energji për disa orë, proteina vegjetale dhe fibra dietike, por edhe vitamina B, të cilat janë thelbësore për rritjen e muskujve. Ky produkt, nga rruga, është i preferuari im dhe është një nga kryesorët kur përpiloni një program ushqimi për burrat.
  • Tuna. Tuna është shumë e pasur me selen. Ky mikroelement përmbahet në trupin e njeriut në një sasi të parëndësishme, vetëm 0, 00002%, dhe kërkesa ditore nuk është më shumë se 0, 00001 g (1 μg), dhe në të njëjtën kohë ka një vlerë jashtëzakonisht të lartë për shëndetin e meshkujve. Pra, më shumë se 50% e selenit total në trup është në testikujt dhe tubulat seminiferë. Është pjesë e spermës, përmirëson cilësinë dhe prodhimin e tij, seleni gjithashtu rrit libidon dhe rrit fuqinë. Unë nxitoj të vërej se nuk duhet ta teproni me suplementet dietike që përmbajnë selen, pasi një dozë prej më shumë se 800 mcg mund të çojë në helmim.
  • shegë. Farat e shegës janë një afrodiziak natyral i fuqishëm për shkak të aftësisë së tyre për të rritur nivelet e testosteronit. Për më tepër, shega përmirëson qarkullimin e gjakut në organet gjenitale. Shega përmban gjithashtu një arsenal të tërë vitaminash. Midis tyre janë vitaminat B1, B2, B5, B6, B9, vitamina A, C, E.
  • Rrepë. Një burim i shkëlqyer i fibrave dietike që përmirëson lëvizshmërinë e zorrëve, vepron si një sorbent, pastron zorrët nga të gjitha toksinat dhe gjithashtu shërben si ushqim për mikroflora të dobishme të zorrëve. Bakteret lacto- dhe bifidum, duke u ushqyer me fibra, sintetizojnë vitaminat B, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në anabolizmin e muskujve.
  • Selino. Selino përmban androsterone. Ky është një nga feromonet më të fuqishme mashkullore. Në fakt, andosteroni është një produkt i metabolizmit të testosteronit. Dihet se feromonet luajnë një rol vendimtar në zgjimin seksual të femrave. Për këtë arsye, konsumimi i mjaftueshëm i selinos së papërpunuar mund të rrisë prodhimin natyral të këtij feromon, duke e bërë një mashkull më tërheqës për seksin e kundërt.
  • Hudhra. Hudhra përmban alicinë, një substancë që rrit qarkullimin e gjakut në organet gjenitale. Nga rruga, për një efekt të vërtetë, hudhra duhet të përfshihet në dietën tuaj të përditshme. Kjo teknikë nuk funksionon brenda natës, ndaj nuk duhet të konsumoni hudhër menjëherë para seksit. Hudhra është gjithashtu një antioksidant i shkëlqyer, përmban substanca që parandalojnë efektet e dëmshme të radikaleve të lira, dhe për këtë arsye ngadalësojnë procesin e plakjes. Sigurisht, vetitë e dobishme të hudhrës nuk mbarojnë me kaq dhe mund të flisni për të për një kohë të gjatë.
  • Vezët. Veza është një produkt proteinik që përmban pothuajse të gjitha aminoacidet e nevojshme për trupin, blloqet ndërtuese të të cilave është ndërtuar trupi ynë. Vezët përmbajnë gjithashtu vitamina B, duke përfshirë B2, B6, B12, gjithashtu vitamina A, E, K dhe elementët gjurmë më të rëndësishëm për shëndetin e meshkujve - zink dhe selen.