Xhenxhefil për receta për fuqinë mashkullore

Për shkak të grupit të pasur të vitaminave dhe mineraleve, rrënja e xhenxhefilit përdoret gjerësisht në mjekësinë popullore. Vetitë e tij unike përdoren për të trajtuar shumë sëmundje, përfshirë organet gjenitale. Xhenxhefili për fuqinë mashkullore mund të konsumohet në formën e zierjeve, tinkturave, verës dhe pijeve të tjera, recetat e të cilave do të jepen në këtë artikull.

Përbërja dhe vetitë natyrore të rrënjës së xhenxhefilit

vetitë e dobishme të xhenxhefilit

Kjo bimë ekzotike përmban më shumë se 400 substanca të dobishme për trupin e njeriut, ndër të cilat më të shquara janë:

 • vitaminat e grupit B, si dhe C, E dhe K,
 • makro dhe mikroelemente: hekur, kalium, kalcium, magnez, fosfor, selen, zink,
 • acidet yndyrore omega-3 dhe omega-6,
 • acide organike: kaprilik, linoleik, oleik,
 • vajra esenciale,
 • aminoacide esenciale,
 • celulozë.

Erën specifike të xhenxhefilit e jep substanca zingiberen, e cila gjithashtu rrit proceset metabolike në trup. Një shije pikante dhe pikante ofron xhinxheroli, një rrëshirë natyrale që ndihmon në uljen e rrezikut të neoplazmave malinje.

Në mjekësinë moderne, vetitë medicinale të mëposhtme të xhenxhefilit janë studiuar dhe përdorur mjaftueshëm:

 • antiseptik,
 • shërimin e plagëve,
 • antispazmatike,
 • tonik,
 • ekspektorant,
 • qetësues dhimbjesh,
 • baktericid.

Efekti pozitiv i xhenxhefilit manifestohet në raste të tilla:

 • për të përmirësuar funksionimin e sistemit të tretjes - rrit oreksin, nxit prodhimin e lëngut të stomakut,
 • me ftohje - lehtëson kollën, vret viruset patogjene,
 • me aterosklerozë - zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq në gjak, pastron enët e gjakut,
 • për të rritur aktivitetin e trurit - përmirëson kujtesën,
 • me peshë të tepërt - ndihmon në pastrimin e trupit dhe humbjen e peshës,
 • për trajtimin e sëmundjeve të dhëmbëve - forcon dhëmbët, zvogëlon gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve.
përfitimet shëndetësore të xhenxhefilit

Përveç kësaj, xhenxhefili është një antioksidant i fuqishëm që largon radionuklidet, toksinat dhe substancat e tjera të dëmshme nga trupi. Ndihmon në forcimin e mbrojtjes së trupit dhe rikuperimin pas sforcimeve të rënda fizike ose sëmundjeve afatgjata.

Si ndikon xhenxhefili në potencë tek meshkujt

Mjekësia orientale ka përdorur rrënjën e xhenxhefilit për të rritur fuqinë mashkullore për mijëra vjet. Nuk është çudi që fjala "xhinxher" përkthehet nga kinezisht si "mashkullinë".

Efekti i xhenxhefilit në fuqinë tek meshkujt është për shkak të përbërjes kimike të kësaj bime mahnitëse:

 • zinku është një stimulues për prodhimin e testosteronit - hormoni kryesor mashkullor,
 • vitamina B6 i bën muret e enëve të gjakut elastike dhe nxit rritjen e furnizimit me gjak në organet e legenit,
 • cineole lehtëson lodhjen dhe depresionin, jep një humor seksual,
 • Vitamina B9 forcon muskujt e zemrës,
 • Vitaminat C dhe E mbështesin imunitetin, japin forcë dhe energji të nevojshme për një jetë të plotë seksuale.

Shumë mjekë rekomandojnë përdorimin e xhenxhefilit në kombinim me mjaltë dhe produkte të tjera për parandalimin dhe trajtimin e inflamacionit të gjëndrës së prostatës, i cili mund të shkaktojë ulje të fuqisë.

Xhenxhefili duhet të përdoret për të rritur fuqinë nëse problemi shkaktohet nga faktorë psikogjenë: lodhja morale dhe fizike, frika për të qenë "jo në nivel", frika dhe fobi të ndryshme.

Si ndikon rrënja e xhenxhefilit në fuqinë mashkullore? Për shkak të furnizimit intensiv me gjak në organet gjenitale, xhenxhefili, jo më keq se barnat dhe ilaçet e tjera, shkakton një ereksion të qëndrueshëm dhe afatgjatë. Prandaj, shumë mjekë tradicionalë rekomandojnë përdorimin e xhenxhefilit për impotencë dhe impotencë, duke parashikuar rezultate të mahnitshme.

rrisin forcën mashkullore me xhenxhefil

Indikacionet për përdorimin e xhenxhefilit

Rrënja e xhenxhefilit mund të kapërcejë në mënyrë efektive problemet seksuale te meshkujt e çdo moshe. Në veçanti, rekomandohet për personat mbi 45-50 vjeç, pasi pikërisht në këto vite shfaqen shenja të rënies së fuqisë dhe uljes së dëshirës seksuale.

Indikacionet kryesore për përdorimin e xhenxhefilit në dietë janë:

 • mosfunksionim erektil,
 • ulje e dëshirës seksuale,
 • derdhje e parakohshme.

Për shkak të veprimit antiinflamator dhe baktericid, rrënja mund të përdoret në procese të ndryshme inflamatore të sistemit gjenitourinar. Sipas urologëve, xhenxhefili për prostatitin mund të përdoret edhe si pjesë e terapisë komplekse.

Shpesh, problemet seksuale shfaqen tek meshkujt që kanë kilogramë të tepërt. Në këtë rast, për të rritur fuqinë, duhet të përdorni edhe xhenxhefil, i cili ndihmon në normalizimin e peshës trupore.

Si ta përdorni xhenxhefilin për potencë

Si të merrni xhenxhefilin për fuqinë tek meshkujt? Mund të konsumohet i freskët duke përtypur dy herë në ditë një fetë të vogël të prerë nga rrënja. Por është mirë të përgatisni zierje, tinktura ose verë aromatike dhe të shëndetshme nga xhenxhefili, recetat më të njohura të të cilave janë dhënë më poshtë.

Pijet me xhenxhefil

Për përgatitjen e pijeve me xhenxhefil përdoren rrënjë të freskëta ose të thata dhe të grimcuara. Për t'i dhënë shije shtesë, shtohen copa frutash, manaferra, erëza ose barishte medicinale.

 • Çaj xhenxhefili për fuqinë mashkullore me hudhër. Kombinoni 1 lugë çaji rrënjë të grirë me 4 thelpinj hudhër të grirë. Hidhni 250 ml ujë të vluar dhe lëreni për 20 minuta. Pini natën për 2 javë
 • Çaj xhenxhefil me mjaltë. Qëroni një copë të vogël xhenxhefili dhe priteni në feta. Hidhni 300 ml ujë të vluar në zjarr të ulët për 10 minuta. Shtoni 2 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë çaji lëng limoni. Pini pas ngrënies në gllënjka të vogla 2 herë në ditë.

Në vend të freskët, mund të krijoni xhenxhefil pluhur. Në këtë rast, doza e tij duhet të përgjysmohet.

Si të përdorni dhe përgatisni xhenxhefilin për fuqinë për një mashkull

Shumë breza të paraardhësve tanë përdorën xhenxhefil për të përmirësuar fuqinë e burrave. Kjo bimë barishtore është një afrodiziak, me ndihmën e së cilës në kohët e lashta është trajtuar impotenca mashkullore.

Është e rëndësishme që çdo mashkull ta dijë! Mjekët kanë zhvilluar një ilaç të ri për potencë të shkëlqyer dhe ereksion të gjatë! Ata dolën të ishin normalë.

Xhenxhefili është përdorur në forma të ndryshme: natyrisht, i papërpunuar, i freskët dhe turshi në një mënyrë ose në një tjetër. Bima mund të përdoret gjithashtu në përgatitjen e tinkturave, pijeve. Pra, çfarë dobie ka kjo bimë në trupin e një burri? Çfarë efekti ka në potencë?

Si përdoret një bimë si xhenxhefili në rast të një sëmundjeje kaq të pakëndshme si ulja e fuqisë? Çfarë efekti ka në organet e tjera? Cili është përdorimi i bimës dhe cili është dëmi?

Përbërja dhe substancat aktive

Duke ekzaminuar bimën, shkencëtarët kanë zbuluar se përbërja e shumë substancave dhe përbërësve që ndihmojnë sistemin riprodhues të funksionojë në mënyrë të qëndrueshme, duke normalizuar fuqinë.

Përfitimet për rritjen e fuqisë

Fillimisht, ne po flasim për acide të rëndësishme, ato që sigurojnë funksionalitetin e sistemit të ushqyerjes së trurit, dhe gjithashtu marrin pjesë në përpunimin e mineraleve hyrëse dhe të gjithë përbërësve kryesorë. Falë tyre, toni i muskujve rritet.

Aminoacidet komplekse kontribuojnë në restaurimin e funksioneve mbrojtëse, nxisin rinovimin e qelizave dhe gjithashtu i mbushin ato me elementë që janë shumë të rëndësishëm dhe të dobishëm për jetën e trupit.

receta me xhenxhefil për fuqinë

Këta elementë dhe minerale kanë një efekt të rëndësishëm rigjenerues në qeliza, si dhe një efekt antioksidues, përmirësojnë funksionimin e sistemit kardiovaskular, kontrollojnë dhe aktivizojnë qarkullimin e gjakut dhe gjithashtu ndihmojnë në mbrojtjen e trupit të njeriut nga infeksionet. Vitaminat, ndër të tjera, stimulojnë rinovimin dhe formimin e lëngut seminal dhe spermatozoideve, si dhe lejojnë prodhimin e testosteronit në sasitë e duhura. Falë përdorimit të rregullt të vitaminave, metabolizmi përshpejtohet, kolesteroli shpërndahet.

 • Për shkak të pranisë së zinkut në xhenxhefil, efektiviteti i vitaminave rritet ndjeshëm. Zinku gjithashtu parandalon zhvillimin e diabetit. Nëse ka mjaft zink në trupin e një mashkulli, sistemi i tij riprodhues do të funksionojë në mënyrë të qëndrueshme dhe nuk do të ketë probleme me fuqinë.
 • Kaliumi merr pjesë në oksigjenimin e të gjitha qelizave të trupit, duke stabilizuar presionin, duke zvogëluar shfaqjen e alergjive. Zinku është përgjegjës për punën e të gjithë muskujve - i ushqen ata, dhe gjithashtu i mban ata në gjendje të shëndetshme.
 • Hekuri është i nevojshëm për të ngopur të gjitha indet me oksigjen, si dhe për të rivendosur metabolizmin. Falë hekurit në xhenxhefil, mbaresat nervore të neuroneve rriten, imuniteti rritet dhe sistemi i kontrollit hormonal funksionon në mënyrë të qëndrueshme.
 • Natriumi është një element i rëndësishëm në ekuilibrin ujë-kripë, merr një pjesë aktive dhe të rëndësishme në formimin dhe sekretimin e acideve, duke përfshirë lëngun e stomakut. Natriumi gjithashtu zgjeron enët e gjakut, stabilizon presionin e gjakut dhe normalizon ekuilibrin e acidit.
 • Magnezi i përmbajtur në sasi të mjaftueshme në xhenxhefil ju lejon të hiqni shumicën e toksinave më të rrezikshme, të keni një efekt të dobishëm në enët e gjakut dhe muskujt e zemrës. Maniumi është i nevojshëm për formimin e indeve të mbështjellësit nervor.
 • Fosfori është një mineral që përmirëson funksionin e trurit, vitaminat absorbohen më mirë dhe rimbushet furnizimi me energji i muskujve.

Dhe kjo është vetëm një pjesë e vogël e të gjitha vetive të dobishme. Të gjithë përbërësit janë të kombinuar në mënyrë unike në xhenxhefil, dhe falë kësaj, ai përdoret jo vetëm si një shtesë e ushqimit të përgatitur, por edhe si një ilaç me gamën më të gjerë të efekteve në trupin e çdo njeriu.

Çfarë efekti ka xhenxhefili në trupin e një mashkulli, veçanërisht në potencë? Cili është efekti i përdorimit të rrënjës në fuqinë? Kryesisht heq inflamacionin, në veçanti - prostatitin. Xhenxhefili kontribuon në punën aktive të të gjitha gjëndrave seksuale, merr pjesë në normalizimin e rrjedhjes së gjakut dhe për këtë arsye rrit fuqinë.

Një tjetër fakt i rëndësishëm për xhenxhefilin! Është jashtëzakonisht i dobishëm për trupin, dhe veçanërisht për burrat, dhe për këtë arsye përdoret në mënyrë aktive si erëza kur përgatitni një darkë romantike.

Kundërindikimet kryesore për përdorim

Xhenxhefili ka cilësi unike medicinale, por ka njerëz që janë kundërindikuar ta përfshijnë atë në dietën e tyre. Ndër kundërindikacionet kryesore:

 • proceset inflamatore në trup;
 • Gurë në fshikëz e tëmthit;
 • Gastriti, ulçera;
 • Gurë në veshka.

Është e rëndësishme të merrni parasysh të gjithë faktorët e mësipërm përpara se të përfshini xhenxhefilin në dietën tuaj, duhet të konsultoheni me mjekun ose terapistin tuaj. Nuk rekomandohet përdorimi i produkteve që përmbajnë xhenxhefil si përforcues i fuqisë për ata që kanë presion të ulët të gjakut, që janë alergjikë ndaj bimës.

Cilat janë përfitimet për shëndetin e meshkujve?

Gratë janë mësuar të trajtohen në mënyra popullore. Por, sapo rasti lidhet me një çështje kaq të ndjeshme siç është potenca, si dhe shëndeti i sistemit riprodhues në tërësi, atëherë meshkujt përpiqen të shmangin trajtimin me medikamente.

Si fillim, burrat duhet të fokusohen në ndryshimin e dietës, në përfshirjen e një numri produktesh dhe pjatash të reja. Sigurohuni që të përfshini zarzavate në dietë, si dhe vezë.

Lista e ushqimeve jo vetëm të rekomanduara, por të detyrueshme për fuqinë mashkullore përfshin xhenxhefilin, një produkt vërtet shërues me një sërë vetive të dobishme.

Të gjitha vetitë e dobishme të xhenxhefilit për burrat dhe "forca" e tyre, kundërindikacionet

Mendimi i mjekut për xhenxhefilin për fuqinë

Informacioni i dhënë nuk duhet të përdoret për të marrë një vendim të pavarur për përdorimin e barnave të paraqitura, mjeteve, metodave dhe metodave të trajtimit ose korrigjimit të problemit dhe nuk mund të shërbejë si zëvendësim për një konsultim personal me një mjek.

Me një mbikëqyrje të vetme në shtrat, është e paarsyeshme të aplikohen menjëherë ilaçet. Vetitë e dobishme të xhenxhefilit për burrat bëjnë të mundur përdorimin e rrënjës për fuqinë, recetat me të janë më efektive se shumë pilula. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend kundërindikacionet dhe dëmtimin e mundshëm të trupit. Mjeti ka një efekt mjaft të fortë, është e rëndësishme të përdorni barnat e përgatitura në mënyrë korrekte, duke rregulluar stilin e jetës për një efekt afatgjatë pozitiv në shëndet.

E RËNDËSISHME: Xhenxhefili nuk është një kurë apo ilaç për të gjitha sëmundjet. Me probleme reale serioze, nuk do të ndihmojë. Nëse keni mosfunksionim erektil ose nuk jeni në gjendje të krijoni një fëmijë, kontaktoni një specialist për një konsultë personale. Mos u vetë-mjekoni, kujdesuni për shëndetin tuaj.

Kompleksi

Xhenxhefili përmban shumë komponime organike të dobishme për meshkujt:

 • Yndyrna, karbohidrate, proteina dhe fibra; C, E, K dhe grupi B;
 • Acidet - kaprilik, nikotinik, oleik, kafeik dhe linoleik;
 • Lëndët ushqyese - hekur, selen, kalcium, zink, natrium, mangan, fosfor dhe bakër;
 • Aminoacidet - fenilalaninë, triptofan, lizin, treonin, metioninë dhe valinë, veçanërisht të nevojshme për burrat, pasi trupi nuk është në gjendje t'i sintetizojë ato vetë;
 • Vajra esencialë, në veçanti xhinxheroli, për shkak të të cilave produkti ka një shije dhe egërsi karakteristike;
 • Antioksidantë.

Çfarë është e dobishme: 7 faktorë të rëndësishëm

përfitimet e xhenxhefilit për fuqinë

Potencia tek meshkujt varet nga shumë faktorë. Humbja e dëshirës seksuale dhe ereksioni mund të çojë në:

 • ankth kronik dhe depresion;
 • mënyra e gabuar e jetës;
 • zakone të këqija, abstenim i zgjatur;
 • shumë masturbim.

Rrënja me brirë, siç quhet edhe për formën e saj të lakuar, ka një efekt pozitiv tërësisht në trupin e një mashkulli, falë vetive të saj kuruese:

 1. Forcon imunitetin.
 2. Parandalon sëmundjet kardiovaskulare.
 3. Ndihmon në parandalimin e kancerit.
 4. Nuk lejon që infeksionet të zhvillohen në trup.
 5. Redukton rrezikun e zhvillimit të sëmundjes Alzheimer.
 6. Ndihmon në ruajtjen e niveleve normale të sheqerit në gjak.
 7. Rrit libidon dhe rikthen ereksionin.

Si ndikon xhenxhefili në fuqinë: mekanizmi i saktë i veprimit

Është vërtetuar se një shumëllojshmëri e barnave të bazuara në të kanë një efekt pozitiv në funksionin erektil mashkullor dhe fuqinë në përgjithësi. Kjo ndodh sipas skemës së mëposhtme:

 • Stimulimi i prodhimit të testosteronit, i cili është i dobishëm për tërheqje;
 • Pastrimi i enëve të gjakut dhe përmirësimi i qarkullimit të gjakut në organet e legenit dhe organet gjenitale, gjë që është shumë e rëndësishme për ereksionin;
 • Normalizimi i punës së receptorëve nervorë, i cili parandalon derdhjen e parakohshme; .

Për më tepër, vetitë e rrënjës shërbejnë si një parandalim i prostatitit, i cili ndikon negativisht në jetën seksuale (dhe normale) të një burri.

Përgjigje 100%: sa xhenxhefil mund të konsumohet në ditë për një mashkull

 • të papërpunuara: 5-10 g;
 • në turshi - 30-50 (maksimumi 100) g.

Sa e drejtë. 15 recetat më të mira

Xhenxhefili përdoret shpesh si erëza, përveç ilaçeve popullore të bazuara në të, erëza mund të përfshihet në meny si një shtesë për pjatat. Rrënjët përdoren të freskëta, turshi dhe të thara. Doza maksimale e lejuar e një produkti të papërpunuar në ditë është 15 g, e tharë - 3 g.

Kryesisht i freskët thjesht fërkohet në një rende të imët kuzhine dhe përzihet me afrodiziakë të tjerë për shije. Pluhuri tretet në ujë të nxehtë ose kalohet me pjata të ndryshme, si mish ashtu edhe peshk dhe ëmbëlsira. E gjitha varet nga preferencat personale.

Salca me bazë xhenxhefili do të jetë një shtesë e shkëlqyer për pjatën anësore. Mund ta bëni vetë duke përzier rrënjën e grirë me vaj ulliri, verë ose uthull molle, lëng limoni ose barishte, salcë kosi ose ketchup shtëpiak.Përpara se të përdorni recetat e përshkruara më poshtë, merrni këshillën e një specialisti (urolog, androlog ose seksolog).

Pijet

pije me xhenxhefil për potencë

Një mjet i zakonshëm për të rritur fuqinë janë pijet që përmbajnë xhenxhefil - çaj, kafe, limonadë, ka shumë receta për to. Ekipi MalePotency. ru ka nxjerrë në pah më të dobishmet.

Receta e parë për të bërë çaj:

 • Hidhni 2 litra ujë në një tenxhere dhe lëreni të vlojë;
 • Qëroni rrënjën e freskët të mesme, copëtoni imët dhe derdhni në ujë të valë;
 • Ulni nxehtësinë dhe gatuajeni ilaçin për 15 minuta;
 • Pas gatishmërisë, shtoni një fetë limoni, nëse dëshironi, lejohet të ëmbëlsohet pak me mjaltë;
 • Konsumoni 250 ml pas çdo vakti për 7-14 ditë.

Receta e çajit numër 2 për të rritur fuqinë:

 • Derdhni 15 g rrënjë të grirë në një termos 250-300 ml (nëse ena është më e madhe, atëherë nevojiten më shumë lëndë të para);
 • Mbushni deri në buzë me ujë të valë;
 • Hidhni sheqer për shije, shtoni pak kanellë dhe lëng ½ limoni;
 • Këmbëngulni;
 • Përdorni 200 ml tri herë në ditë për 15 ditë.

Për dashamirët ekzotikë, ekziston një recetë kafeje:

 • Merrni në përmasa të barabarta pluhur xhenxhefili, rozmarinë, kardamom dhe kanellë;
 • Për t'i trazuar plotësisht;
 • Krijoni në një tenxhere kafeje ose turke si kafeja e zakonshme në masën ½ lugë gjelle përzierje për 1 filxhan;
 • Përdoreni një herë në ditë, në muaj.

Dhe limonada mund të bëhet në shtëpi:

 • 20 g rrënjë të grirë imët derdhni 1 litër ujë;
 • Lëreni të ziejë dhe gatuajeni për 10 minuta;
 • Shtoni lëngun e një limoni të madh në pije, mjaltë për shije dhe përzieni plotësisht;
 • Ftoheni dhe shtoni 500 ml ujë;
 • Pini në mëngjes (me stomak bosh) dhe para gjumit, një gotë, kurse trejavore (me të njëjtën pushim).

Marinuar

Mund ta blini në dyqan, por është më mirë ta turshini vetë për të minimizuar sasinë e aditivëve të dëmshëm të ushqimit, duke rritur kështu përfitimet dhe duke zvogëluar dëmin për trupin.

xhenxhefil turshi për potencë
 • Shpëlajeni rrënjën e mesme, qëroni, priteni në feta të holla;
 • Bëni të njëjtën gjë me një panxhar të vogël:
 • Vendosni produktet në një shtresë të dendur në një kavanoz 3 litra (gjysma);
 • Zieni 1 litër ujë;
 • Hidhni një lugë gjelle sheqer dhe kripë;
 • Derdhni marinadën që rezulton për 30 minuta;
 • Kulloni lëngun dhe shtoni 100 g oriz (ose nëse jo, uthull molle) dhe 50 g sheqer;
 • Mbyllni kavanozin fort dhe insistoni për dy ditë në qilar;
 • Përdoreni si shtesë për çdo pjatë (për shije).

Një mënyrë tjetër do të thotë:

 • Përgatitni një kg xhenxhefil në të njëjtën mënyrë si në recetën e mëparshme (por tashmë në një tenxhere 10 l);
 • Hidhni 5 litra ujë, në të cilin fillimisht duhet të holloni 30 g kripë dhe 3 lugë sheqer;
 • Këmbëngulni për dy orë;
 • Hidhni 200 ml verë të kuqe dhe 1, 5 gota uthull orizi;
 • Vendoseni enën në një dhomë të errësuar për 5 orë;
 • Shtoni në pjata të ndryshme.

4 receta me mjaltë

Për një rritje urgjente të fuqisë tek meshkujt, rekomandohet përzierja e xhenxhefilit me mjaltë. Kjo e fundit rrit efektivitetin, prandaj shpesh shtohet në pijet me rrënjë me brirë, jo vetëm për të shtuar aromë, por për të rritur efikasitetin.

mjaltë me xhenxhefil për potencë
 • Rrënja e freskët grihet në rende, nëse zgjidhet e tharë, grihet imët;
 • Shtoni të njëjtën sasi mjalti për nga vëllimi dhe përzieni;
 • Këmbëngulni një javë në të ftohtë;
 • Konsumoni dy lugë gjelle çdo mëngjes (me stomak bosh), 3 muaj.
 • Merrni ½ lugë çaji pluhur xhenxhefili;
 • Merrni dy herë më shumë mjaltë;
 • Tundeni në një gotë me ujë në temperaturë ambienti dhe pijeni para darkës, e kështu me radhë për 20-30 ditë.
 • Merrni në pjesë të barabarta rrënjën e grimcuar të xhenxhefilit dhe mjaltin;
 • Thërrmoni në një konsistencë homogjene;
 • Shtoni lëngun e dy limonëve;
 • Përdorni si ëmbëlsirë për çaj (të paktën një herë në ditë, për një muaj), një lugë gjelle.
 • Lani, pastroni dhe thani rrënjën e freskët (të mesme);
 • Kthejeni atë dhe limonin së bashku me lëkurën në një mulli mishi;
 • përzierje;
 • Shtoni 100 g mjaltë dhe sillni përzierjen në një masë homogjene;
 • Lëreni në temperaturën e dhomës për 24 orë;
 • Aplikimi - 3 lugë çaji gjysmë ore para seksit, jo me stomakun plot, për një rritje të shpejtë të libidos.

Tinkturat e alkoolit

Tinktura e xhenxhefilit në vodka nuk është më pak e njohur se recetat e tjera. Mund të përdoret vetëm nëse nuk ka kundërindikacione mjekësore, vetëm në këtë mënyrë do të jetë e mundur të arrihen përfitime.

Receta e parë:

tinkturat e alkoolit me ibir për fuqinë
 • Në një kavanoz qelqi, vendosni 50 g xhenxhefil të grirë hollë dhe 2 limonë të rrotulluar në një mulli mishi;
 • Hidhni 500 ml vodka;
 • Llokoçis;
 • Lyejeni për dy javë, ku është e errët dhe e freskët;
 • Kullojeni dhe hidheni në një shishe qelqi;
 • Shtoni 15 g mjaltë të lëngshëm, përzieni;
 • Merrni dy lugë çaji tri herë në ditë, 33 ditë.

Receta e dytë:

 • Qëroni dhe grini 700 g rrënjë ose kaloni në një mulli mishi;
 • Derdhni 0, 5 litra me një shishe vodka me cilësi të lartë (mund të merrni dritën e hënës të bërë në shtëpi);
 • Vendoseni në një vend të errët dhe të freskët për 2 javë;
 • Shkundni çdo 48 orë;
 • Kullojeni pijen e përfunduar, duke shtrydhur pulpën;
 • Sheqeri;
 • Mbajeni shishen të mbyllur fort;
 • Përdoret para ngrënies dy herë në ditë për ½ lugë çaji, mund të hollohet në ujë, një kurs prej 45 ditësh.

verë xhenxhefili

Një version alternativ, por më i butë i tretësirës së vodkës është vera me bazë rrënjë. Gjithashtu përgatitet thjesht në shtëpi, si pjesa tjetër e mjeteve të përshkruara më sipër për rikthimin e fuqisë.

verë xhenxhefili për fuqinë
 • 20 g rrënjë të grimcuar përzihet me 500 ml verë të kuqe të thatë;
 • Shtoni kanellë ose vanilje për shije;
 • Pija lihet për një javë në një dhomë të errët të ftohtë për 7 ditë, për infuzion;
 • Merrni gjysmë gote, para gjumit, 20-30 ditë.

Receta për verën "Vera e dashurisë". Do t'ju duhet:

 • 15 g xhenxhefil të copëtuar;
 • 10 ml lëng raven;
 • Disa shkopinj kanelle;
 • Pluhur vanilje në majë të një thike;
 • 0, 5 l verë e kuqe e ëmbël.

Përziejini të gjithë përbërësit, hidhini në një shishe qelqi dhe mbyllini fort. Duhet të insistohet në temperaturë normale të dhomës për një javë. Më pas kullojeni dhe vendoseni në frigorifer. Pini 100 ml në darkë (15 ditë).

Indikacionet

Marrja e fondeve që përmbajnë xhenxhefil do të ketë veti maksimale të dobishme për burrat në rastet e mëposhtme:

 • Predispozita ndaj sëmundjeve të sistemit gjenitourinar - vetitë baktericid kanë një efekt parandalues dhe terapeutik në trup;
 • Një rënie në aftësinë paguese mashkullore për shkak të çrregullimeve neurologjike ose problemeve psikologjike - rrënja qetëson, lehtëson depresionin, stabilizon gjendjen e sistemit nervor dhe përmirëson gjendjen shpirtërore; - produkti rrit prodhimin e tij;
 • Kolesteroli i lartë, hipertensioni (faktorët shpesh shkaktojnë impotencë tek meshkujt) - barnat e bazuara në rrënjën me brirë parandalojnë formimin e pllakave dhe normalizojnë presionin e gjakut; (mund të çojë në impotencë) - rrënja djeg në mënyrë efektive yndyrën;
 • Tendenca ndaj ftohjes (për shkak të forcimit të sistemit imunitar);
 • Vetëm për parandalim dhe shëndet të mirë mashkullor.

Kundërindikimet dhe efektet anësore

Produktet me bazë xhenxhefili mund të kundërindikohen për një mashkull dhe gjithashtu të shkaktojnë efekte anësore në formën e të gjitha llojeve të çrregullimeve. Për shkak të kësaj, rekomandohet të filloni ta merrni me kujdes dhe në doza të vogla - jo më shumë se 3-5 g rrënjë në ditë ose në përputhje me dozat në receta. Zgjidhni një, përdorimi paralel i të tjerëve është kundërindikuar.

Kundërindikuar tek meshkujt e diagnostikuar me:

 • Ulçera akute e stomakut;
 • kolit ose gastrit;
 • Sëmundja e urolithiasis;
 • Çrregullime të rënda të sistemit kardiovaskular.

Gjithashtu nuk rekomandohet të merrni:

 • Me një predispozitë ndaj alergjive;
 • Në prani të intolerancës ndaj përbërësve në përbërje;
 • Me inflamacion në trup, i cili çoi në një rritje të qëndrueshme (kronike) të temperaturës.

Në rast të mbidozimit, efektet anësore janë të mundshme në formën e:

 • ndjenja e të përzierave;
 • Dhimbje koke;
 • Djegie në pankreas dhe stomak;
 • Siklet i përgjithshëm.

Efikasiteti

Përdorimi i mjekësisë tradicionale është i testuar me kohë dhe është efektiv në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, duke përfshirë disfunksionin erektil. Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se ato përbëhen nga përbërës natyralë dhe, ndryshe nga ilaçet e sintetizuara kimikisht, nuk kanë një efekt të menjëhershëm.

Efektiviteti i xhenxhefilit për fuqinë

Në mënyrë që përdorimi i xhenxhefilit të japë një efekt të qëndrueshëm, vetitë e dobishme shfaqen në maksimum, është e nevojshme ta futni atë në dietën tuaj të përditshme dhe ta përdorni rregullisht, pa munguar doza. Në këtë rast, rezultatet e para do të jenë të dukshme brenda një jave - për shkak të akumulimit të substancave të rëndësishme në trup.